Oční lékař, optometrista, optik. Tři různé profese, ke kterým potřebujete zajít, když začnete mít problémy s očima. Víte přesně, proč se na koho obrátit? Uděláme vám v tom jasno.
Máte pocit, že v brýlích nevidíte, tak jak byste potřebovali? Hodily by se vám k novým brýlím ještě jedny náhradní? Máte bolesti hlavy a mhouříte oči, abyste viděli lépe? Problémů se zrakem je hodně a s jejich řešením pomůže příslušný odborník. Není nutné s každým problémem ohledně zraku chodit za očním lékařem. Oční lékař má svou specializaci, podobně jako optometrista a optik.
“Lékař léčí zrak a optometrista určuje dioptrie. Optometrista má na měření dioptrií více času i podrobnější vzdělání.
K očnímu lékaři, který léčí nemoci oka, se doporučuje zajít jednou za dva až tři roky. Oční lékař prohlédne oko do hloubky – hlavně sítnici a zrakový nerv. Pokud je třeba, zve si lékař pacienta na častější kontroly z důvodu pozorování jistých změn v oku (např. počínající šedý zákal nitrooční čočky, zelený zákal, věkem podmíněné makulární degenerace) z důvodů dědičných nebo souvisejících s celkovým zdravotním stavem pacienta. Jakékoliv náhlé změny ve vidění nebo záněty si žádají neodkladnou prohlídku oka.
Právě dostatek času a širokou odbornost pro stanovení dioptrií má optometrista. Specializuje se na velmi přesné vyšetření refrakčního stavu oka (zjednodušeně řečeno zjistí vaše dioptrie a další parametry), a pak jeho korekci, ať už se jedná o krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopii, která souvisí s věkem.
Optometrista má největší přehled ohledně aplikace kontaktních čoček a jeho poradenství, hodnotí i přední segment oka – tj. rohovku na povrchu oka, spojivky a okraje víček. Optimální dioptrie každému člověku náleží dle jeho subjektivních pocitů, potřeb a nedostatků, tudíž ke korekci je nutno přistupovat velmi osobně a pomocí různých technik dospět ke správným hodnotám. Kontrola je vhodná po roce.
Pomocí vynikajících a nejnovějších přístrojů, které v Dr. Klain máme, vidíme velmi dobře případné riziko šedého zákalu, změříme velmi přesně oční tlak, který může způsobit vysokými hodnotami zelený zákal a odhalíme případné změny tvaru rohovky – tzv. keratokonus. Na základě těchto zjištění doporučíme vyšetření očním lékařem. Je to skvělá prevence, která zajistí včasné odhalení nemocí ohrožujících zrak.
Optik vyhotoví brýle, správně uzpůsobí, případně opraví. Zkušený optik rozumí technickému poradenství ohledně vzhledu, kvality vyhotovení brýlí a umí poradit, jakým způsobem řešit nedostatečné vidění při různých činnostech, ať pracovních či volnočasových.
Na měření zraku k optometristovi můžete, i pokud vám je méně než 15 let, ale pouze s předchozím doporučením od očního lékaře. Lidé od 15 let věku mají možnost vybrat si mezi lékařem a optometristou.
Jak měření zraku probíhá? Rezervujte si na něj zhruba půl hodiny a objednejte si svůj termín bez čekání. Připravte se nejen na osobní rozhovor o stavu očí, ale i měření na moderních přístrojích, například 3D Vision Scan (pobočky Liberec, Hradec, Pardubice). Dále pak zkoušení různých brýlových čoček. Na závěr vám optometrista doporučí vhodné řešení pro vaše oči.